Witamy w Dom nad wodospadem
Tel.: 790 790 397
Borne Sulinowo samo w sobie to bardzo ciekawa miejscowośc, ale właśnie am znajduje się również Militarna izba muzealna, które funkcjonuje w dawnym garnizonie niemieckim. Choć słowo izba muzealna nie w pełni oddaje wszystkie funkcje świeżo otwartego gmachu przy alei Niepodległości. Oprócz sali wystawowej mieści się tu aula pobliskiej szkoły i pracownie dydaktyczne. Jest sala konferencyjna oraz pokoje dla 32 osób.
Budynek gdy Bornym stacjonowały oddziały niemickie, stanowił kantynę żołnierską. Po przejęciu bazy przez Rosjan, ci drudzy urządzili tu izbę tradycji 6. Witebsko-Nowogordzkiej Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej w leśnym miasteczku.
Miasto przejęło budynek w 1992 roku. 10 lat później rozpoczął się remont, ale wkrótce trzeba go było wstrzymać z powodów finansowych. Dopiero niedawno władze Bornego zdobyły unijną dotację na dokończenie prac.
Sercem izby jest sala wystawowa. Na inaugurację przygotowano ekspozycję pamiątek z oflagu DII, w którym w czasie II wojny trzymano jeńców alianckich (imię bohaterów oflagu nadano niedawno Zespołowi Szkół w Bornem). Nie brak także pamiątek z czasów niemieckich i sowieckich, które do tej pory spoczywały w piwnicach ratusza.