Witamy w Dom nad wodospadem
Tel.: 790 790 397

Trochę tajemniczy, położony zupełnie na uboczu wielkopolski rezerwat. Jest to może nie najciekasza z atrakcji regionu ale napewno jedna z ciekawszych, którą warto odwiedzić, jest to zdecydownie idealne miejsce na ciekawe rodzinne spacery. Oczywiście wycieczki są jak najbardziej wskazane, ale tylko dla osób bardzo odważnych... Bowiem jak głosi legenda, wiele lat temu kilku młodych chłopców z pobliskiej wsi Szwecja odnalazła tu ślady diabelskich racic (Stąd właśnie wzięla się nazwa rezerwatu).

Jest to co prawda tylko legenda, ale wiadomo że w każdej z legend jest ziarnko prawdy. Jednak skumy się na tym co najważniejsze. Diabli skok jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody na terenie wielkopolski. Utworzony został w roku 1961 w celu ochrony fragmentu 200-letniego mieszanego lasu z drzewami pomnikami. Podczas wycieczek po rezerwacie, możecie zobaczyć między innymi: malowniczą rynnę polodowcową nad brzegiem jeziora Krępsko Małe. Głębokość rynny dochodzi do 20 m, a z jej stromych zboczy wytryskują liczne źródła tworzące bardzo ciekawy biotop dla roślinnych zbiorowisk źródliskowych, głównie mchów i wątrobowców.

Jeśli skupimy się na samej florze rezerwatu to oejmuje ona aż 285 gatunków roślion. Pasjonatów biologii przyciągają tutaj rzadkie w tej części kraju rośliny z rodziny wątrobowców, rzęsienicy i paproci narecznicy szerokolistnej, a także innych roślin górskich: przetacznik górski, niezapominajka leśna, bniec czerwony. Znajdziemy tu równiez liczne gaunki chronione: wawrzynek wilczełyko. Strome zbocza jaru porastają liściaste lasy mieszane bukowo-dębowe, szczyty wzgórz to bór mieszany, występują też zbiorowiska łęgu olszowego, lasu jesionowego, lasu mieszanego z panującym bukiem, ols porzeczkowy, łęg jesionowo-olszowy - jednym słowem jest co oglądać.